Biblioteka szkolna

Biblioteka szkolna czynna:

Poniedziałek: 7.45 - 13.45
wtorek: 7.45 - 13.45
Środa:7.45 - 13.45
czwartek:7.45 - 13.45
Piątek: 7.45 - 13.45

 

Regulamin biblioteki

 

certyfikat biblioteka

Tydzień bibliotek to czas, kiedy uczniowie mogą jeszcze bardziej docenić odkrywanie nowych światów poprzez literaturę. To okazja, aby zachęcić dzieci do korzystania z zasobów biblioteki, uczestniczenia w różnorodnych działaniach, rozwijania wyobraźni i odkrywania przyjemności z czytania, które mogą towarzyszyć im przez całe życie.

W tym roku podczas obchodów tygodnia bibliotek czytelnicy brali udział w loterii książkowej oraz
w konkursie na „Mola książkowego”. Więcej informacji na ten temat można przeczytać w oddzielnych wpisach. 

Oprócz tego z niektórych książek zniknęły tytuły, więc była okazja, aby wykazać się znajomością książek poprzez ich odgadywanie. Zadania były podzielone na kategorie wiekowe. Zabawa pochłonęła nie tylko czytelników, a upominki za prawidłowe rozwiązanie zagadek sprawiły dodatkową radość.

Powstało też specjalne miejsce, gdzie można było wpisać swoje przemyślenia związane z książką, czytaniem, czy biblioteką.

Miłą niespodzianką była wizyta przedszkolaków, którzy przyszli z laurką i życzeniami z okazji Dnia Bibliotekarza. Przy okazji – przeczytaliśmy razem niezwykłą książkę: „Wypożyczalnia skrzydeł”, której autorką jest bibliotekarka – nauczycielka roku 2022r.

To był dobry czas. Cieszymy się, że mamy takich aktywnych czytelników!

tydzien bibliotek

 

To już 2 edycja szkolnego konkursu na mola książkowego. Znów wpłynęły bardzo pomysłowe prace, wykonane dowolną techniką przez uczniów z klas 1-3. Komisja wyłoniła zwycięzców:

1 miejsce:

Hanna Jastrzębska, kl.1a,

2 miejsce:

Lena Grzona, kl.3b

3 miejsce ex aequo:

Elena Nowak, kl.3b,

Aurelia Ostrowska, kl3b.

Wyróżnienie:

Zosia Filipek, kl. 2b,

Hanna Kornek, kl. 3b.  

Gratulujemy! Wasza pomysłowość inspiruje!
Uwaga! Nagrody mogą spowodować, że sami staniecie się „książkowymi molami”!

mol ksiazkowy

Podczas obchodów Dnia Bibliotekarza i Bibliotek oraz Tygodnia Bibliotek zaprosiliśmy uczniów do prostej zabawy. Polegała na loterii, podczas której uczestnicy losowali tematykę książki do przeczytania. W loterii zaproponowano uczniom wiele atrakcyjnych książek. Jednocześnie zrealizowaliśmy  czwarte działanie w ramach rocznego programu „Biblioteka – Dobre miejsce dla człowieka”.loteria biblioteka

W bibliotece damy Ci spokój

Tak brzmi tytuł kolejnego zrealizowanego zadania projektowego, w ramach rocznego programu dla bibliotek: „Biblioteka – dobre miejsca dla człowieka”, którego pomysłodawcą jest czasopismo „Biblioteka w szkole”.
W naszej bibliotece stworzyliśmy miejsce, w którym można odpocząć od nadmiaru bodźców, gwaru przerwy, wyciszyć się, a nawet obserwować gwiazdy w ciągu dnia! Wiemy jak ważne jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla dobrostanu ucznia. Ten z kolei daje poczucie satysfakcji, równowagi emocjonalnej i motywacji do działania. Sprzyja także lepszemu funkcjonowaniu psychicznemu oraz lepszemu radzeniu sobie z napotkanymi trudnościami.
Drodzy uczniowie, pamiętajcie, że w bibliotece nie tylko wypożycza się książki. Możecie tu zagrać w gry planszowe, wspólnie posłuchać audiobooków, wziąć udział w różnych wydarzeniach czytelniczych, konkursach lub po prostu pobyć i odpocząć, by złapać wiatr w żagle.

Dla każdego z Was drzwi są szeroko otwarte!

spokoj w bibliotece

Podobno w naszej szkole niektórzy zostali przyłapani na...czytaniu! Zostało to udokumentowane, ujawnione i nagrodzone! Uważajcie - możecie być następni!;)
Działanie w ramach innowacji: "tuCZYtam. Tam i tu."

przylapaninaczytaniu
 

„Pasowanie na czytelnika”, to już nasza tradycja. W tym roku uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w urodzinach Kopciuszka. Znaleźli się w samym środku bajkowej atmosfery i sami aktywnie ją tworzyli. Na urodzinach pojawili się znani i lubiani goście - bohaterowie baśni braci Grimm.
Po inscenizacji wykonanej przez uczniów z klasy 6a, zapoznani z „prośbami książek”, uczniowie klas pierwszych w towarzystwie wychowawców - złożyli uroczyste przyrzeczenie i zostali pasowani na czytelników biblioteki przez panią wicedyrektor.
Nasi nowi czytelnicy otrzymali wyjątkowe prezenty – książki Justyny Bednarek pt. „Wnuczka antykwariusza”, wydane przez Instytut Książki w ramach tegorocznej kampanii: „Mała książka – wielki człowiek”. Do wyprawki dołączono również specjalną broszurę informacyjną oraz list kierowany do rodziców – pierwszych, najważniejszych przewodników dziecka po świecie literackich opowieści.

Wszystkim pierwszakom serdecznie gratulujemy i życzymy nieustannej ciekawości i pasji do czytania.

Przypominamy, że do biblioteki zapraszamy nie tylko po książki;-) Każdy znajdzie tu coś dla siebie – zwłaszcza w ramach realizowanego w tym roku szkolnym programu: „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”.

Zatem do zobaczenia w bibliotece!

pasowanie biblioteka1

W naszej bibliotece powstała książkowa ekspozycja, która nawiązuje do ekranu startowego popularnej platformy streamingowej z filmami i serialami –czyli Netflixa.  Widnieją na niej chętnie czytane przez Was książki. Niektóre są tak popularne, że trzeba zapisać się do kolejki.
Zapraszamy do rekomendacji i polecania, a potem obserwowanie zmian na tablicy. To Wy decydujecie co się na niej pojawi.Działanie w ramach rocznego programu: „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”, którego pomysłodawcą jest czasopismo: „Biblioteka w szkole”.

bookflix

Pamiętacie Misia Czytusia? Właście wrócił na chwilę do biblioteki. To był pięknie spędzony czas z czytelnikami z klasy 2b. Uczniowie poznali Misia Czytusia i chyba go polubili! Chętnie mu czytali oraz zapisywali przeczytane historie. Spójrzcie sami na kilka z nich.<3
Czytuś bardzo dziękuję i przypomina, że niedługo jego święto – 25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Przy okazji przypominamy, że książki o misiach można znaleźćw naszej bibliotece. Czytuś chętnie Wam je  zaprezentuje, a potem może nawet powędruje do Waszego domu.;) 

mis czytus

Klasy drugie i trzecie w ostatnim czasie odwiedziły „Pokój Bajek” – naszą ulubioną wypożyczalnię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Tym razem – zajęcia dotyczyły praw dzieci, w związkuz Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka obchodzonym w listopadzie.  Jak zwykle było mądrze, twórczo i inspirująco. Tylko zajęcia w „Pokoju Bajek” mają jedną stałą wadę- zbyt szybko mijają.

pokoj bajek

W Oddziale Dziecięco- Młodzieżowym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu można nie tylko wypożyczać, czytać ale i tworzyć. Czym są ziny? Sprawdźcie sami, bo warto. Każdy znajdzie coś dla siebie, bo ich tematyka skupia się wokół spraw istotnych dla uczestników. Klasa otrzymała zaproszenie na warsztaty w nagrodę za zdobycie pierwszego miejsca w szkolnym konkursie na „Bajkową Dynię” zorganizowanego w ramach Dnia Postaci z Bajek i Dnia Dyni.

ziny

Rozpocznij Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych wyzwaniem czytelniczym.
Po więcej informacji - przyjdź do biblioteki:)
 
pozeraczefb

mis czytus

4stronymarzen

ksiazka ferie

„Gdy dziecku dajesz książkę, zbroisz jego serce,

A duszy, jak ptakowi, świetne przypniesz skrzydła.”

Kornel Makuszyński

pasowanie na czytelnika1

Mem czytelniczy konkurs IV VIII

Mol książkowy konkurs I III

Spotkanie autorskie z Zuzanną Nierenberg

spotkanie z autorka

przerwa na czytanie

Październik to miesiąc bibliotek szkolnych, dlatego nasza szkoła już 7 października znów przyłączy się do udziału bicia rekordu w czytaniu na przerwie.
Może uda się pobić ubiegłoroczny rekord?
Włącz się w czytanie na przerwie!:)

przerwa na czytanie

czytam z sercem

Do wydarzenia zostało zaproszonych 16 wojewódzkich miast Polski, w tym Opole. Na pierwszych zarejestrowanych uczestników czekają książki! Wszystkie informacje włącznie z podlinkowanym miejscem zbiórki (blisko naszej szkoły) w linku poniżej:
 

Ikona PDF