Biblioteka szkolna

Biblioteka szkolna czynna:

Poniedziałek: 7.45 - 13.45
wtorek: 7.45 - 13.45
Środa:7.45 - 13.45
czwartek: 9.00 - 15.00
Piątek: 7.45 - 13.45

 

Regulamin biblioteki

 

Tak wyciszaliśmy się w październiku podczas wybranych przerw. Towarzyszyły nam aromatyczne zapachy, kojące dźwięki natury i gwiazdy! Nasi uczniowie nadal będą mogli koić zmysły w takiej przestrzeni słuchając audiobooków lub czytając książki.
Zapraszamy na zmysłoczułe przerwy w czwartki i piątki na trzeciej przerwie.

Projekt bez nazwy - 1

Nasi uczniowie mieli okazję wziąć udział w zabawie czytelniczej polegającej na przeczytaniu 4 książek z danej tematyki i zrealizowaniu dwóch wyzwań. Jednocześnie zdobywali kolejne moce, dążąc do miana superbohaterów!
Działanie realizowane jest w ramach ogólnopolskiego programu „Bilblioteka – dobre miejsce dla człowieka na rok szkolny 2024/2025”. Brzmi znajomo, ponieważ z wielką radością
i ciekawością dołączyliśmy po raz drugi do programu. Poniżej niektórzy z naszych superbohaterów!

Projekt bez nazwy - 2

W naszej szkole nagradzamy klasy, które wykazują największą aktywność w wypożyczaniu i czytaniu książek. W podsumowaniu minionego roku szkolnego zwycięzcami zostali uczniowie z klasy 3b i 4b. Wyróżnione klasy zostały zaproszone na wyjątkowe zajęcia w bibliotece.  W związku z obchodzonym 17 października Światowym Dniem Książek o Harrym Potterze – motywem przewodnim była pierwsza książka z tej serii.

Uczniowie w pewnym sensie mogli się przenieść do Hogwartu. Zabawa rozpoczęła się od ceremonii przydziału do poszczególnych domów. Następnie wspólnie przeczytaliśmy list od głównego bohatera, który prosił czytelników o pomoc w walce ze złem. Uczestniczy mieli do odbycia pięć tajemnych misji. Mierzyli się m.in. z zadaniami z elementami kodowania, czy z trudną zagadką dotyczącą eliksirów. Wszystkie drużyny odnalazły sekretną skrytkę z ukrytym w niej kamieniem filozoficznym. Udało się pomóc młodemu czarodziejowi!

Na koniec każdy z uczniów mógł podzielić się refleksją dotyczącą zajęć podczas rundy z odnalezionym kamieniem. Znalazł się czas na zjedzenie nagrody i wspólne czytanie. Dziękujemy klasom za piękne zaangażowanie, a wydawnictwu mediarodzina za gadżety promocyjne związane z serią książek
o Harrym Potterze. Mamy nadzieję, że pasja do czytania będzie wzrastała razem z Wami!

zaczytanaklasa1

zaczytanaklasa2

zmysloczule szkoly
 
Informujemy, że dołączyliśmy do międzynarodowego projektu „Zmysłoczułe Szkoły pod hasłem: wyciszamy przerwy, wyciszamy szkoły, wyciszamy się”. Głównym celem projektu jest dbanie o dziecięcy dobrostan oraz stworzenie w szkole miejsca sprzyjającego wyciszaniu emocji, a także uwrażliwienie dzieci na funkcjonowanie i rolę zmysłów.
 W naszej szkolnej bibliotece podczas wyznaczonych 10- minutowych przerw uczniowie mają możliwość wyciszenia, ukojenia zmysłów poprzez dźwięk, światło, zapach.
Zapraszamy na zmysłoczułe przerwy

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto zostało zainicjowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship - IASL). Wraz z rozpoczęciem tego niezwykłego miesiąca - bibliotekę odwiedziły przedszkolaki. Maluchy miały okazję zapoznać się z tym wyjątkowym miejscem. Dla niektórych była to pierwsza wizyta w bibliotece. Tegoroczne hasło MMBS brzmi „Poznajmy się w bibliotece”. To okazja do nawiązania relacji, podjęcia wspólnych aktywności. Nasi czytelnicy będą mogli wziąć udział w konkursach i innych przedsięwzięciach związanych z książką, biblioteką, czytelnictwem.

przedszkolw w bibliotece

Lista lektur szkolnych dla Szkoły Podstawowej obowiązująca od 1 września 2024 r.

Ikona PDF 50 

certyfikat biblioteka

Tydzień bibliotek to czas, kiedy uczniowie mogą jeszcze bardziej docenić odkrywanie nowych światów poprzez literaturę. To okazja, aby zachęcić dzieci do korzystania z zasobów biblioteki, uczestniczenia w różnorodnych działaniach, rozwijania wyobraźni i odkrywania przyjemności z czytania, które mogą towarzyszyć im przez całe życie.

W tym roku podczas obchodów tygodnia bibliotek czytelnicy brali udział w loterii książkowej oraz
w konkursie na „Mola książkowego”. Więcej informacji na ten temat można przeczytać w oddzielnych wpisach. 

Oprócz tego z niektórych książek zniknęły tytuły, więc była okazja, aby wykazać się znajomością książek poprzez ich odgadywanie. Zadania były podzielone na kategorie wiekowe. Zabawa pochłonęła nie tylko czytelników, a upominki za prawidłowe rozwiązanie zagadek sprawiły dodatkową radość.

Powstało też specjalne miejsce, gdzie można było wpisać swoje przemyślenia związane z książką, czytaniem, czy biblioteką.

Miłą niespodzianką była wizyta przedszkolaków, którzy przyszli z laurką i życzeniami z okazji Dnia Bibliotekarza. Przy okazji – przeczytaliśmy razem niezwykłą książkę: „Wypożyczalnia skrzydeł”, której autorką jest bibliotekarka – nauczycielka roku 2022r.

To był dobry czas. Cieszymy się, że mamy takich aktywnych czytelników!

tydzien bibliotek

 

To już 2 edycja szkolnego konkursu na mola książkowego. Znów wpłynęły bardzo pomysłowe prace, wykonane dowolną techniką przez uczniów z klas 1-3. Komisja wyłoniła zwycięzców:

1 miejsce:

Hanna Jastrzębska, kl.1a,

2 miejsce:

Lena Grzona, kl.3b

3 miejsce ex aequo:

Elena Nowak, kl.3b,

Aurelia Ostrowska, kl3b.

Wyróżnienie:

Zosia Filipek, kl. 2b,

Hanna Kornek, kl. 3b.  

Gratulujemy! Wasza pomysłowość inspiruje!
Uwaga! Nagrody mogą spowodować, że sami staniecie się „książkowymi molami”!

mol ksiazkowy

Podczas obchodów Dnia Bibliotekarza i Bibliotek oraz Tygodnia Bibliotek zaprosiliśmy uczniów do prostej zabawy. Polegała na loterii, podczas której uczestnicy losowali tematykę książki do przeczytania. W loterii zaproponowano uczniom wiele atrakcyjnych książek. Jednocześnie zrealizowaliśmy  czwarte działanie w ramach rocznego programu „Biblioteka – Dobre miejsce dla człowieka”.loteria biblioteka

W bibliotece damy Ci spokój

Tak brzmi tytuł kolejnego zrealizowanego zadania projektowego, w ramach rocznego programu dla bibliotek: „Biblioteka – dobre miejsca dla człowieka”, którego pomysłodawcą jest czasopismo „Biblioteka w szkole”.
W naszej bibliotece stworzyliśmy miejsce, w którym można odpocząć od nadmiaru bodźców, gwaru przerwy, wyciszyć się, a nawet obserwować gwiazdy w ciągu dnia! Wiemy jak ważne jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla dobrostanu ucznia. Ten z kolei daje poczucie satysfakcji, równowagi emocjonalnej i motywacji do działania. Sprzyja także lepszemu funkcjonowaniu psychicznemu oraz lepszemu radzeniu sobie z napotkanymi trudnościami.
Drodzy uczniowie, pamiętajcie, że w bibliotece nie tylko wypożycza się książki. Możecie tu zagrać w gry planszowe, wspólnie posłuchać audiobooków, wziąć udział w różnych wydarzeniach czytelniczych, konkursach lub po prostu pobyć i odpocząć, by złapać wiatr w żagle.

Dla każdego z Was drzwi są szeroko otwarte!

spokoj w bibliotece

Podobno w naszej szkole niektórzy zostali przyłapani na...czytaniu! Zostało to udokumentowane, ujawnione i nagrodzone! Uważajcie - możecie być następni!;)
Działanie w ramach innowacji: "tuCZYtam. Tam i tu."

przylapaninaczytaniu
 

„Pasowanie na czytelnika”, to już nasza tradycja. W tym roku uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w urodzinach Kopciuszka. Znaleźli się w samym środku bajkowej atmosfery i sami aktywnie ją tworzyli. Na urodzinach pojawili się znani i lubiani goście - bohaterowie baśni braci Grimm.
Po inscenizacji wykonanej przez uczniów z klasy 6a, zapoznani z „prośbami książek”, uczniowie klas pierwszych w towarzystwie wychowawców - złożyli uroczyste przyrzeczenie i zostali pasowani na czytelników biblioteki przez panią wicedyrektor.
Nasi nowi czytelnicy otrzymali wyjątkowe prezenty – książki Justyny Bednarek pt. „Wnuczka antykwariusza”, wydane przez Instytut Książki w ramach tegorocznej kampanii: „Mała książka – wielki człowiek”. Do wyprawki dołączono również specjalną broszurę informacyjną oraz list kierowany do rodziców – pierwszych, najważniejszych przewodników dziecka po świecie literackich opowieści.

Wszystkim pierwszakom serdecznie gratulujemy i życzymy nieustannej ciekawości i pasji do czytania.

Przypominamy, że do biblioteki zapraszamy nie tylko po książki;-) Każdy znajdzie tu coś dla siebie – zwłaszcza w ramach realizowanego w tym roku szkolnym programu: „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”.

Zatem do zobaczenia w bibliotece!

pasowanie biblioteka1

W naszej bibliotece powstała książkowa ekspozycja, która nawiązuje do ekranu startowego popularnej platformy streamingowej z filmami i serialami –czyli Netflixa.  Widnieją na niej chętnie czytane przez Was książki. Niektóre są tak popularne, że trzeba zapisać się do kolejki.
Zapraszamy do rekomendacji i polecania, a potem obserwowanie zmian na tablicy. To Wy decydujecie co się na niej pojawi.Działanie w ramach rocznego programu: „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”, którego pomysłodawcą jest czasopismo: „Biblioteka w szkole”.

bookflix

Pamiętacie Misia Czytusia? Właście wrócił na chwilę do biblioteki. To był pięknie spędzony czas z czytelnikami z klasy 2b. Uczniowie poznali Misia Czytusia i chyba go polubili! Chętnie mu czytali oraz zapisywali przeczytane historie. Spójrzcie sami na kilka z nich.<3
Czytuś bardzo dziękuję i przypomina, że niedługo jego święto – 25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Przy okazji przypominamy, że książki o misiach można znaleźćw naszej bibliotece. Czytuś chętnie Wam je  zaprezentuje, a potem może nawet powędruje do Waszego domu.;) 

mis czytus

Klasy drugie i trzecie w ostatnim czasie odwiedziły „Pokój Bajek” – naszą ulubioną wypożyczalnię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Tym razem – zajęcia dotyczyły praw dzieci, w związkuz Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka obchodzonym w listopadzie.  Jak zwykle było mądrze, twórczo i inspirująco. Tylko zajęcia w „Pokoju Bajek” mają jedną stałą wadę- zbyt szybko mijają.

pokoj bajek

W Oddziale Dziecięco- Młodzieżowym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu można nie tylko wypożyczać, czytać ale i tworzyć. Czym są ziny? Sprawdźcie sami, bo warto. Każdy znajdzie coś dla siebie, bo ich tematyka skupia się wokół spraw istotnych dla uczestników. Klasa otrzymała zaproszenie na warsztaty w nagrodę za zdobycie pierwszego miejsca w szkolnym konkursie na „Bajkową Dynię” zorganizowanego w ramach Dnia Postaci z Bajek i Dnia Dyni.

ziny

Rozpocznij Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych wyzwaniem czytelniczym.
Po więcej informacji - przyjdź do biblioteki:)
 
pozeraczefb

mis czytus

4stronymarzen

ksiazka ferie

„Gdy dziecku dajesz książkę, zbroisz jego serce,

A duszy, jak ptakowi, świetne przypniesz skrzydła.”

Kornel Makuszyński

pasowanie na czytelnika1

Mem czytelniczy konkurs IV VIII

Mol książkowy konkurs I III

Spotkanie autorskie z Zuzanną Nierenberg

spotkanie z autorka

przerwa na czytanie

Październik to miesiąc bibliotek szkolnych, dlatego nasza szkoła już 7 października znów przyłączy się do udziału bicia rekordu w czytaniu na przerwie.
Może uda się pobić ubiegłoroczny rekord?
Włącz się w czytanie na przerwie!:)

przerwa na czytanie

czytam z sercem

Do wydarzenia zostało zaproszonych 16 wojewódzkich miast Polski, w tym Opole. Na pierwszych zarejestrowanych uczestników czekają książki! Wszystkie informacje włącznie z podlinkowanym miejscem zbiórki (blisko naszej szkoły) w linku poniżej:
 

Ikona PDF