anna jaklewicz

 

W piątkowy poranek 18 listopada, z niecierpliwością wyczekiwaliśmy naszego gościa: Anny Jaklewicz-  autorki książek podróżniczych archeolog, podróżniczki. Oprócz tego jest aktywistką i inicjatorką projektu: „Książka za worek śmieci”, w której we wrześniu niektórzy z uczniów naszej szkoły wraz z rodzicami brali udział.  Spotkanie dało nam nie tylko moc inspiracji związanych z literaturą i podróżami. Mogliśmy popatrzeć na świat z innej perspektywy…zerknąć na drugą stronę raju. Zbliżony tytuł nosi jedna z książek napisanych przez Annę Jaklewicz. Zobaczyliśmy świat bez retuszu. Mogliśmy bliżej przyjrzeć się problemowi odpadów z tworzyw sztucznych, poznaliśmy destrukcyjne skutki tak wszechobecnego oleju palmowego (jednego z głównych składników słodyczy!) i przełowienia mórz.  Zostały nam przybliżone sylwetki niezwykłych osób, które wiele robią dla naszej planety.
Każdy z nas dokonuje codziennych wyborów, dlatego naprawdę wiele zależy od nas samych. Róbmy to z troską o planetę. Idąc przez las, park i widząc śmieci moglibyśmy pomyśleć: „nie nasze śmieci”, ale pamiętajmy, że „nasza planeta” .  Dziękujemy Pani Annie za te cudowne słowa i moc inspiracji oraz motywacji. Do zobaczenia na opolskiej akcji: „Książka za worek śmieci”. Bądźmy zmianą,  którą chcemy ujrzeć w świecie.