„Gdy dziecku dajesz książkę, zbroisz jego serce,

A duszy, jak ptakowi, świetne przypniesz skrzydła.”

Kornel Makuszyński

pasowanie na czytelnika1

Powiększenie grona czytelników jest dla nas zawsze ogromnym powodem do radości.

W piątek 2 grudnia pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci w poczet czytelników. Interaktywną inscenizację poprowadziły specjalistki w dziedzinie książkologii: Wróżka Książkówna, Wróżka Wiedzuchna i Wróżka Pomysłówka. Wraz z pozostałymi aktorami z klasy 5a zabrały one wszystkich uczestników w niezwykłą podróż, podczas której sprawdzały umiejętności i wiedzę przyszłych czytelników, ale też niejednokrotnie prosiły ich o rady dla głównego bohatera przedstawienia – początkującego pisarza.

Pierwszoklasiści spisali się znakomicie, więc po krótkiej naradzie wróżki jednogłośnie stwierdziły, że mogą przystąpić do pasowania. Wcześniej jeszcze Wróżka Książkówna zapoznała dzieci z prośbami książeczki.

W części oficjalnej uczniowie zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej przez Panią Dyrektor. Każdy z nowych czytelników otrzymał Wyprawkę Czytelniczą, w skład których weszły książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet. Wyprawki te zostały przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.

Całą uroczystość poprzedziły zajęcia przeprowadzone w ostatnich dniach, podczas których za pośrednictwem Teatrzyku Kamishibai dzieci zgłębiły tajniki  procesu powstawania książki. Dzięki uprzejmości pracowników Wypożyczalni dla Dzieci MBP w Opolu, którzy pożyczyli nam ręcznie wykonane karty obrazkowe: „Od litery do książki” oraz taty jednej z uczennic kl.5-tej, który wykonał dla nas przepiękną skrzynkę do teatrzyku. Teatr zostanie więc z nami na zawsze z czego się niezmiernie cieszymy, bo nasz księgozbiór powiększył się o plansze narracyjno-obrazkowe przeznaczone właśnie do tego typu teatrzyku.

PS Dzieci otrzymały również list, przeznaczony dla Was Drodzy Rodzice.

Zatem naszych nowych czytelników zapraszam do częstych odwiedzin biblioteki i korzystania z jej zbiorów.

Nauczyciel bibliotekarz