8 czerwca klasa 5b i 7c wybrały się wraz z opiekunami, pociągiem do Brzegu, aby zwiedzić Zamek Piastów Ślaskich. Zamek w Brzegu na Opolszczyźnie, to efektowny, wspaniały zamek książęcy o renesansowym kształcie. Zwany jest Śląskim Wawelem, gdyż zrekonstruowane krużganki przywodzą na myśl te z Krakowa. Brzeski zamek to przepiękny, bardzo cenny zabytek, jedyny tego typu na całej Opolszczyźnie. Z zewnątrz największe wrażenie robi bogato zdobiona fasada budynku bramnego, z kamiennymi figurami Piastów rzeczywistej wielkości, będąca najznakomitszym zabytkiem renesansu w Europie Środkowej.

9 czerwca klasa 5a udała się pociągiem, do Palmiarni Miejskiej w Gliwicach. Mieszcząca się na terenie parku Miejska Palmiarnia, powstała w 1924 roku. Od tego czasu wiele zmieniło się w tym miejscu i obecnie całość ma bardzo nowoczesny wygląd, który już z zewnątrz wywiera ogromne wrażenie na turystach. Cała Palmiarnia obejmuje aż 2000 m2 i podzielona została na pięć pawilonów tematycznych. Pierwszy pawilon obejmuje rośliny użytkowe, drugi zaś rośliny egzotyczne. Trzeci pawilon nazywany jest historycznym, a w czwartym znajduje się cała masa różnorodnych sukulentów! W tych czterech pawilonach poza zdumiewającą roślinnością zobaczyliśmy również kanarki i papugi , terraria z przeróżnymi gadami, oraz akwaria z rybami z różnych stron świata.

brzeg1

 

gliwice2gliwice1