Wprowadzanie dzieci w świat literatury rozpoczyna się od wczesnych lat. Już małe dzieci z zaciekawieniem oglądają z dorosłymi ilustracje, rozpoznają w książkach bliskie im elementy rzeczywistości. Stopniowo literatura, zwłaszcza w przedszkolach, towarzyszy dzieciom prawie, na co dzień, dlatego dzieci z grupy "Żabki" odwiedziły Filię nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej, przy ul. Jagiellonów 4 w Opolu. Przedszkolaki dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować.  Zobaczyły także jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dzieci wyszły z biblioteki z uśmiechem na twarzy oraz chęcią systematycznego korzystania z jej bogatej oferty. 

bIbIIbIIIBIV

 

„… Polska- Ojczyzna …Kraina, która się w sercu zaczyna.” - Ryszard Przymus

Wychowanie patriotyczne zaczyna się już od najmłodszych lat, gdyż żywa wyobraźnia małego dziecka, duża wrażliwość emocjonalna i zaciekawienie światem sprzyja kształtowaniu obrazu Ojczyzny, który pozostaje na całe życie.  Wychowanie w miłości do kraju,  kultywowaniu polskich tradycji i szacunku do twórców naszej ojczyzny jest elementem nauki już na etapie edukacji przedszkolnej. Aby w przyszłości dziecko rozumiało słowo Ojczyzna i wiedziało na czym polega patriotyczna postawa należy „małymi kroczkami” przybliżać mu obraz kraju wykorzystując  proste sposoby i metody dostępne percepcji dziecka. Z okazji Majowych Świąt Narodowych przedszkolaki wspólnie stworzyły flagę Polski wykorzystując różnorodne techniki plastyczne.

f7

f1                                                                                                        f2f6

f3f4f5

26 kwietnia nasza placówkę odwiedzili Strażnicy Miejscy aby porozmawiac z naszymi przedszkolakami o ekologii. Edukacja ekologiczna w przedszkolu pełni istotną rolę, ponieważ kształtuje pełne troski podejście do środowiska oraz wpaja najmłodszym takie wartości, by każdy mógł poczuć się odpowiedzialnym za postępowanie wobec przyrody. Dziecko wychowane w potrzebie kontaktu z przyrodą, nauczone proekologicznego myślenia, w okresie dojrzałym, jest w stanie naprawić lub zneutralizować negatywne skutki gospodarki jego poprzedników na Ziemi. Podczas spotkania dzieci miały okazję przypomnieć sobie zasady segregowania śmieci oraz nierzadko zaskoczyć naszych gości wiedzą z zakresu ochrony środowiska. 

sm1sm1asm2sm2asm3sm3asm4sm4a

Światowy Dzień Ziemi to najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie. Coroczna celebracja dnia 21.04 ma na celu promowanie postaw proekologicznych wśród ludzi oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę.Tego dnia w naszym przedszkolu wszystkie działania w postaci zabaw ruchowych oraz prac plastycznych były skierowane na podkreślenie, jak ważne jest nasze zaangażowanie w działania na rzecz naszej planety.

DZ1DZ2

W miniony czwartek "Żabki" brały udział w kolejnych zajęciach w ramach projektu edukacyjnego, pt. "Mały Opolanin" zorganizowanych tym razem w Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach. Dzieci miały okazję poznać warunki życia oraz zajęcia dawnych mieszkańców miasta. Podziawiając zabytki tradycyjnego budownictwa drewnianego Śląska Opolskiego, wnętrza chat oraz przedmiotów codziennego użytku dzieci odkryły jak bardzo ówczesne życie ludzi było związane z porami roku. Jedną z atrakcji było spotaknie z kowalem oraz udział w twórczych warsztatach.

b1b2b3b4b5b6bierkowice

Udział naszych przedszkolaków w konkursie plastycznym, pt. "NIEBIESKI MOTYL - każdy z nas jest WYJĄTKOWY" przyniósł kolejne sukcesy dla naszych podopiecznych. Miło nam poinformować, że Amelia z grupy I zajęła pierwsze miejesce, a Igor Machnik z grupy IV zdobył wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy.

motyl

W ubiegłą środę dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w 11. Ogólnopolskim Festiwalu Animacji "O!PLA". Wyjątkowość tego wydarzenia polegała na tym, że to właśnie przedszkolaki były jedynym Jury, wybierając najlepsze filmy stworzone z myślą o nich. To od ich głosu zależało, do kogo powędrują Tobołki Koziołka Matołka – nagrody Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA. Dzieci obejrzały takie filmy jak: "Bella w brzuszku - gwiazda", "Bobaski i miś - lato", "Limonek i bezia - jajko niespodzianka", "Opowiadania z piaskownicy - okulary" oraz "Szmatkowe królestwo - popisy cyrkowe".

kinokino2

Z przyjemnością informujemy, że dwoje dzieci z naszego przedszkola zostało laureatami w XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Logopedycznego „Chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie  czyli ciało pracuje – język trenuje”. Celem konkursu było rozwijanie sprawności narządów artykulacyjnych poprzez aktywność ruchową całego ciała. Sonia (II miejsce) i Leon (wyróżnienie) uczęszczają do grupy III.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

chrzaszcz

„Na marchewki urodziny
Wszystkie zeszły się jarzyny.”
A marchewka gości wita
I o zdrowie grzecznie pyta.”

Marchewka jest warzywem, które zawiera niezbędne dla zdrowia witaminy. Aby zachęcić dzieci do spożywania marchewki, zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu Święto Marchewki. Ten dzień wypełniony był zabawami przy piosenkach o marchewce, pracami plastycznymi oraz chrupaniem surowych marchewek. Dzięki takim działaniom prowadzonym już od najmłodszych lat, rozbudzamy u dzieci zainteresowanie własnym zdrowiem, potrzebę prawidłowego odżywiania się i rozróżniania produktów warunkujących zdrowie.

 

DMDM1DM2DM3DM4

W dniu 04.04.2023 r. grupa IV uczestniczyła w audycji muzycznej pt. "Poznajemy instrumenty" w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu. Dzieci na koncercie poznały wiele instrumentów, m.in.: klarnet, organy, trąbkę, skrzypce, gitarę oraz wiele innych. Przedszkolaki miały możliwość posłuchania utworów muzyki klasycznej oraz tych bardziej znanych z różnych filmów i bajek.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie!

FE6B778C 7240 4C39 AF63 C4D3F794ABFAFF5DB7B7 6B4E 44BE ABB4 5B21065597CC