"Ćwiczyć każdy może "

Rok szkolny 2013/2014 został przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłoszony "Rokiem Szkoły w Ruchu". W związku z tym nasza szkoła przystąpiła do akcji "Ćwiczyć każdy może" i wykonania zadań na rzecz aktywności fizycznej oraz prowadzenia zdrowego trybu życia.

Działania, które wybraliśmy do realizacji obejmują następujące obszary:

RUCH W SZKOLE:

Obszar nr 1: Wychowanie fizyczne - zajęcia edukacyjne.

Konspekt zajęć: Nauka rzutu do kosza po kozłowaniu – dwutakt

Konspekt zajęć: Scenariusz lekcji z lekkoatletyki

Obszar nr 2: Wychowanie fizyczne - alternatywne formy realizacji zajęć.

"Mikołajki na sportowo"

Szkolna impreza "Mikołajki na sportowo" to impreza, która pozwala każdemu przeżyć smak sportowej przygody.Zadaniem jej jest uaktywnienie jak największej liczby uczniów poprzez masowy udział w zawodach.Scenariusz imprezy jest tak opracowany, aby każdy, nawet teoretycznie najmniej sprawny uczeń, mógł bez kompleksu przystąpić do współzawodnictwa. Jest to impreza bez której uczniowie nie wyobrażają sobie innego świętowania Mikołaja.

Scenariusz imprezy "Mikołajki na sportowo"

"Wiosenne uciechy"

Tradycją szkoły jest, że Pierwszy Dzień Wiosnyobchodzony jest na kolorowo, wesoło i na sportowo. Na sali gimnastycznej oraz boisku szkolnym uczniowie wszystkich klas oraz najstarsze grupy dzieci z Publicznego Przedszkola nr 16 uczestniczą w wielu grach, zabawach i konkurencjach sprawnościowych pn. „Wiosenne Uciechy”. W atmosferze dobrej zabawy uczniowie rywalizują o miano „Super klasy”.  Uwieńczeniem imprezy jest kolorowy korowód klas przy dźwiękach trąbek, gwizdków na boisko szkolne gdzie następuje pożegnanie zimy  wspólne spalenie Marzanny.

Scenariusz imprezy z okazji " Pierwszego Dnia Wiosny"

Obszar nr 5: Pozalekcyjne zajęcia sportowe.

Badminton

W ramach zajęć pozalekcyjnych uczniowie naszej szkoły mogą realizować swoje zainteresowania sportem uczestnicząc w zajęciach nauki gry w badmintona. Głównym celem zajęć jest zachęcenie młodzieży do aktywnego spędzania czasu wolnego, harmonijny rozwój organizmu, ale także uzmysłowienie walorów rekreacyjnych i korzyści zdrowotnych wynikających z uprawiania sportu. Gra cieszy się dużą popularnością, rywalizacja sportowa pomiędzy uczestnikami powoduje, że wzrasta liczba uczniów zainteresowanych udziałem w zajęciach. Badminton jest grą dla każdego, bezkontaktową, kulturalną,   przez co nie ma konfliktów między uczestnikami gier. Jest jednym ze sposobów zdrowego stylu życia, dostępny i przyjazny dla każdego niezależnie od wieku.

Unihokej

Co roku w szkole odbywają się Mistrzostwa Szkoły w unihokeju w kategorii dziewcząt i chłopców klas 4-6. Celem imprezy jest popularyzacja unihokeja wśród dzieci, kształtowanie nawyku aktywnego spędzania czasu wolnego oraz wyłonienie najlepszych zespołów w szkole. Mistrzostwa cieszą się ogromna popularnością w szkole. Każda drużyna wybiera sobie nazwę, wyznacza kapitana oraz wykonuje samodzielnie proporczyki, którymi wymienia się przed rozpoczęciem każdego spotkania. Zawody rozgrywane są systemem „każdy z każdym”, dostarczają uczestnikom sporo wrażeń i dodają dużo pozytywnych emocji. Po zakończeniu rozgrywek wyłonieni są najlepsi strzelcy i bramkarze zawodów. Niezwykle zacięta i emocjonująca rywalizacja trwa do samego końca i zakończyła się następująco: w kategorii dziewcząt pierwsze miejsce zajęły „Smerfetki” z kl. VIb, drugie miejsce z taką sama ilością punktów „Kwiatki” z kl. VIa, a trzecie miejsce „Diablice” z kl. Va.
W grupie chłopców bezkonkurencyjna okazała się drużyna „Diablo” z kl. VIa, drugie miejsce zajęli „YuoTube” z kl. VI b, a trzecie miejsce „Krzyżacy” z kl. Va.

Gry i zabawy z elementami piłki nożnej.

Najchętniej uprawianą dyscypliną sportową w szkole wśród chłopców jest piłka nożna. Na zajęciach nie brakuje chętnych, a w pozalekcyjnych zajęciach sportowych uczestniczą uczniowie szkoły z klas I-III. Młodzi piłkarze rozwijają swoją sprawność fizyczną, poznają podstawowe elementy piłki nożnej, uczą się technik piłkarskich takich jak: uderzenia piłki, przyjęcia i prowadzenia różnymi częściami stopy, odbiór piłki, Każde zajęcia rozpoczynają się od rozgrzewki i zabawy ożywiającej z piłkami. Zajęcia prowadzone są w formie gier i zabaw a największą frajdę sprawia dzieciom sama gra. W okresie zimowym zajęcia prowadzone są na sali gimnastycznej, natomiast w okresie letnim na trawiastym boisku szkolnym.

RUCH POZA SZKOŁĄ

Obszar nr 8: Aktywność w gronie rodziny

Gry i zabawy sportowe - Mamo, tato ćwicz ze mną.